niedziela, 24 marca 2013

Wielkanocna symbolika kwiatowa

Wczoraj stałam na kiermaszu na świeżym, bardzo mroźnym, powietrzu. Przemarznięta i zakatarzona zrezygnowałam dziś z ostatniego  kiermaszu wielkanocnego. Spokojnie świętuję Niedzielę Palmową. Pierwszym symbolem związanym z obchodami Wielkiego Tygodnia, który umieściłam na pisankach, są właśnie gałązki palmowe obok Baranka, symbolizują one nie tylko wjazd Jezusa do Jerozolimy, ale też jego zwycięstwo nad mocami piekieł.
Obok ilustracja z bukszpanu, symbolu nieśmiertelności, oraz passiflory, czyli męczennicy. Kwiat ściśle związany z ukrzyżowaniem Jezusa. Wygląd rozwiniętego kwiatu przypominał jego misjonarskim odkrywcom sylwetkę rozciągniętą na krzyżu. Następny symbol chrześcijański, to kiść winogron na drągu, także obrazująca Chrystusa na krzyżu.

Wielkanocne kwiaty były od wieków obecne w malarstwie chrześcijańskim.  Najczęstsze były czerwone róże, gerbery, irysy i goździki obrazujące cierpienie Chrystusa, Jego ukrzyżowanie i śmierć.
 Irysy kojarzono z kształtem podobnym do dzidy, która przekłuła bok Chrystusa, a ich fioletowa barwa miała przypominać o żałobie po Jego śmierci. Goździk to z greckiego "boski kwiat". Jego kształt i czerwoną barwę uważano za symbol męki Chrystusa.
Wspomniałam już symboliczne znaczenie czerwonych róż, a zwłaszcza tych pięciopłatkowych.
Także mak i pięciornik pojawiały się na obrazach, mak symbolizując tym razem czerwienią przelaną krew, a pięciornik pięcioma płatkami pięć ran.
W tym roku opowiadałam pisankami artykuł Aldony Kowalewskiej z pisemka "Natura i Ty" zatytułowany "Wielkanocne zioła i kwiaty" oraz znalezione w Necie opracowanie symboliki kwiatów w tradycji chrześcijańskiej.
Serdecznie dziękuję Odwiedzającym za miłe komentarze! Pozdrawiam wszystkich! Do następnego posta!